Queensday - 30 kwietnia w Holandii 



Koninginnedag to w języku niderlandzkim (holenderskim)  Dzień Królowej,dzień ten jest obchodzony 30 kwietnia każdego roku. Jest to święto narodowe w Holandii.

    Ulice holenderskich miast i miasteczek zapełniają się kolorem pomarańczowym. Pomarańczowe są balony, chorągiewki na domach i ozdoby na drzewach. Pomarańczowe jest jedzenie - ciasta, wypieki, obowiązkowo w tym dniu pije się duże ilości soku z pomarańczy . Kolor pomarańczy to obowiązkowy dodatek do ubioru, często jedyny kolor jaki maja na sobie mieszkańcy. Samo świętowanie rozpoczyna się już wieczorem 29 kwietnia, szczególnie w Amsterdamie jest to najbardziej widoczne. W wielu znaczących punktach w mieście w godzinach popołudniowych błyskawicznie wyrastają sceny, na których wpierw graja muzykę DJ następnie na scenę wchodzą zespoły muzyczne. Koncerty trwają do rana następnego dnia. 30 kwietnia dzień rozpoczyna się od powszechnego handlu. Tego dnia handlować może każdy bez zezwolenia i uiszczania podatków. Tysiące mieszkańców Holandii wystawia swoje małe stragany, na których są  rzeczy zalegające na strychach czy szafach. Handluje się głownie odzieżą, artykułami gospodarstwa domowego skończywszy na własnych wypiekach domowych. Po południu rozpoczyna się ogólna zabawa, śpiewy, występy artystyczne, koncerty i nieodzowne picie ogromnych  ilości holenderskiego piwa. Kto raz przyjechał na Dzień Królowej ten zawsze jeżeli tylko może powraca.

 

Historia Dnia Królowej

    Pierwszy Koninginnedag obchodzono 31 sierpnia 1891 roku. Naprawdę popularnym świętem Koninginnedag stał się w 1902 roku, kiedy po ciężkiej chorobie królowa Wilhelmina szczęśliwie wyzdrowiała. Nowina ta sprawiła, że tego dnia ludzie wyszli na ulice i świętowali. W tym czasie wspólne świętowanie możliwe było jedynie przy okazji ważnych jubileuszy, na przykład pięćdziesiątych urodzin królowej w 1930 roku. Po ślubie w 1937 roku kolejna holenderska królowa, Juliana, wprowadziła się do posiadłości babki i zaczęła przyjmować kwiaty w dniu swoich urodzin 30 kwietnia. Wstąpiwszy na tron w 1948 roku, Juliana oficjalnie ogłosiła 30 kwietnia dzień Dniem Królowej.  Gdy w 1980 roku jej córka, Beatrix, wstąpiła na tron, z szacunku dla swej matki ogłosiła, że Koninginnedag nadal będzie obchodzony 30 kwietnia, a nie w dniu jej własnych urodzin, 31 stycznia. Królowa Beatrix dokonała jednak pewnych zmian w obchodach. Teraz to królowa wraz z rodziną odwiedza swoich poddanych w wybranych miejscach w kraju. W ubiegłym  roku odwiedzila dwa urocze miasteczka: Makkum, znane z fabryki porcelany i Franeker, gdzie żył Eise Eisinga, twórca oryginalnego planetarium.